Před naší cestou na Havaj jsme pořídili rozličný vybavení pro přežití tam, venku. Většina z toho se ukázala jako pěkně zbytečný krámy, který jsme použili sotva jednou, ale to nijak nesnižuje jejich význam a užitečnost pro další cesty (jinými slovy – přiznat, že jsme je kupovali zbytečně by byla potupa).
Stan MEC Camper 2
(http://www.mec.ca/product/5027-694/mec-camper-2-tent/)
Pořídili jsme v MECu za 159 dolarů (zdražili ho od té doby). Po pravdě – špičková investice. Stan jsme byli schopní dokonce i my postavit během dvaceti minut (standard je pět) a na dvacátý pokus i vcelku rychle složit a to za tmy. Pak jsme museli dokoupit chybějící kolíky, ale co už…
Stan je tak akorát pro dvě osoby na přespání – nic víc než dvě karimatky, spacáky a my se do něj totiž nevejde. Pod vnější plachtu lze ještě schovat boty nebo i baťoh, nicméně značně to omezuje manévrovací prostor potřebný při vylézání ze stanu. A věřte, že v noci, ve tmě, když jdete čurat, se manévruje dost špatně.
Stan má dva identické vchody, v teplém počasí příjemně profukuje. Skvěle nás ochránil před sluncem i před víc jak den trvajícím deště kdy pršelo fakt hodně. To rozhodně potěšilo. My jsme ho na oplátku řádně zaflákali bahnem při nocování na Kalalau trail, takže teď se budeme stydět ho někde znovu rozbalit. Vypadá fakt jako kdybysme stanovali uprostřed prasečáku.
Při chladných nocích jsme byli schopní si i bez nějakých extra fyzických aktivit vyrobit dost tepla, aby ve stanu bylo pocitově o dost tepleji než venku. Šířka vnitřního stanu je 1,30m, tzn. nic moc a na nějaké velké převalování to moc není. Stan dostává známku jedna.
Spacák MEC Equatorial Sleeping Bag
(http://www.mec.ca/product/5025-521/mec-equatorial-sleeping-bag-1522c/)
Další ze skvělých věcí. Pod dojmem informací, že na Havaji je v noci FAKT teplo jsme pořídili tyhle spacáčky určené do rovníkových pásem. Po pravdě, v lednu je na Havaji v noci docela slušná klendra. Nicméně spacáček v kombinaci s naší nafukovací karimatkou a třema vrstvama oblečení odvedl skvělou práci – skoro nám ani nebyla zima.
Teď vážně – sbalený spacák má poloviční rozměry než Rock Empire, který jsme si táhli z Čech, váží polovinu a opravdová zima nám nebyla nikdy. Spacák dostává známku jedna.
Pytlík na vodu
(http://www.mec.ca/product/5015-811/platypus-big-zip-sl-hydration-system/)
Další parádní věc, která se osvědčila. 3 litrový pytel na vodu (dá se koupit i v menších variantách), který se šupne do baťohu, hadička vyvede ven a je to. Nemusíte sebou vláčet lahve a přívod tekutin je neustále při ruce (doslova). Voda v pytli zůstává i po mnoha hodinách příjemně chladná, tudíž je osvěžující a do úst ji sosáte pod tlakem, což přispívá k pocitu, že jste toho vypili víc než ve skutečnosti. Jediným problémem byla plastová příchuť než se trubička pořádně propláchla. Nicméně nebylo to tak hrozný, abych to při žízni řešil. Pytlík na vodu dostává známku dva (dva za nutnost dokoupit další vybavení pokud chci provádět řádný čištění hadičky a vnitřku).
Outdoorový polštář
(http://www.mec.ca/product/5025-892/mec-pack-rat-pillow-stuff-sack/)
S outdoorovým polštářem jsme měli zkušenost už z Česka – nicméně výrobek zakoupený v Hudy sportu nepřečkal ani jedno praní, přestože bylo povolené – náplň vytvořila cucky, takže polštář přestal plnit funkci polštáře. V kanadském MECu měli nabídku polštářů o dost širší, s ohledem na předchozí zkušenost nás zaujaly zejména pytle, které bylo možné použít jednak na uspořádání věcí v baťohu – věci se nacpaly dovnitř a po obrácení (plyšová strana ven) a nacpání pár kusy oblečení se z nich staly elegantní a skvěle funkční polštáře.
Po pravdě – další super vychytávka, kterou budeme určitě používat i nadále. Přestože vnější obal byl šustivý a měli jsme trochu strach zda se při pohybu věcí vevnitř nebudeme budit, nedělo se tak. Polštář dostává známku jedna.
Filtr na vodu Steripen
(http://www.mec.ca/product/5015-126/steripen-classic-water-purifier-and-pre-filter/)
Tohle zařízení jsme ještě doma překřtili na anální kolík. Fotka na webu totiž nedává dost dobrou představu o velikosti nebo spíš obludnosti tohoto gadgetu. Je to fakt DOCELA VELKÝ a váží to minimálně půl kila. Na výšku to zabírá půlku baťohu.
V praxi jsme to použili, hmm, jednou a je teda pravda, že žádný zdravotní problém se po pozření přefiltrovaný vody nevyskytl. Použití provází vizuálně zajímavý efekt generování UV světla, které je vidět jen při ponoření přístroje do vody. Při přímém pohledu vidět není. Součástí balení byl i filtr na hrubé přefiltrování vody při nalívání vody do lahve Nalgene. Filtr dostává známku tři s ohledem na velikost a váhu.
Litrová lahev na vodu Nalgene
(http://www.mec.ca/product/5017-275/nalgene-everyday-wide-mouth-loop-top-water-bottle/)
Cool lahev se širokým hrdlem, americkou vlajkou a velkým nápisem Made in USA (samolepku BPA free jsem strhnul, nebyla tak cool :-), kterou tu na sklonku léta nosila polovina japonských studentů angličtiny. Zkrátka jsem ji musel mít. Výrobce uvádí, že široké hrdlo je skvělé pro, cituji: “vkládání kostek ledu a čištění”. Během cesty jsme nevkládali ani kostky ledu ani lahev nečistili, ale řádně skvělý pocit navozovala i tak.
Velké hrdlo se naopak ukázalo lehce nepraktické, protože nebylo vůbec těžké se při pití méně či více pocintat (podle stupně aktuálního fyzického vysílení a jak se mi třásla ruka). Lahev tedy dostává známku jedna mínus. Líbila se tak moc, že už mám i její půllitrovou kopii pro instantní hašení žízně při cestách po městě. To teď, na sklonku zimy, kdy buď sněží nebo prší, vážně využívám… Ale ta doba přijde…